KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Prohlédněte si pestrobarevné malby Josefa Váchala, odkazující na jeho oblíbená témata a různé malířské styly v jeho Portmoneu
 
Autor / zdroj foto: Portmoneum - Museum Josefa Váchala

Portmoneum - Museum Josefa Váchala / Litomyšl

V Portmoneu můžete kromě samotných maleb Josefa Váchala najít i jím malovaný a vyřezávaný nábytek. Představena je i jeho knižní a výtvarná tvorba. Vše doplňují informace o restaurování maleb a majitelích domu, kterým byl naposledy Ladislav Horáček, zakladatel nakladatelství Paseka a velký Váchalův obdivovatel.

U dnes slavného malíře a grafika si monumentální dílo objednal úředník, amatérský tiskař a milovník umění Josef Portman. Výmalba proběhla v několika etapách mezi lety 1920 a 1924.

Několik let po Portmanově smrti, roku 1975, zasáhl dům blesk a malby byly při požáru téměř zničeny. Díky iniciativě pracovníků památkové péče a místních umělců byl objekt prohlášen kulturní památkou a dostal se do správy Národní galerie. Na lepší časy však Portmoneu svitlo až roku 1991, kdy dům koupil Ladislav Horáček, zakladatel nakladatelství Paseka a další velký obdivovatel Josefa Váchala. Ve spolupráci s restaurátory pod vedením Jiřího Látala a architektem Mikulášem Hulcem proběhly záchranné práce. Pro veřejnost byl dům otevřen 26. června 1993. Váchalova románová vize se tak stala skutečností – dům byl nazván Portmoneum. A jak si přál Josef Portman – vzniklo v něm malířovo muzeum.


Putování ve stopách Josefa Váchala, Anny Mackové a Josefa Portmana Vysočinou
Cesta vás zavede mimo jiné do Jimramova, Nového Města na Moravě, Žďáru nad Sázavou, Hlinska a Vysokého Mýta. Za čtyři dny ujdete bezmála 140 kilometrů, ale nebojte, mezitím se třikrát svezete vlakem. Na cestu budete vybaveni znalostmi o trase a poutním pasem, do kterého budete cestou sbírat razítka a psát si zážitky. Budou vám doporučeny ubytování a upozorní vás na možná úskalí. Vše si ale musíte naplánovat a domluvit sami. Určitě je potřeba se předem připravit a vyzvednout si instrukce o den dříve, abyste mohli ráno vyrazit včas.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.