VOLNÝ ČAS / Hrady a zámky

Hrad Svojanov zahajuje novou sezonu v sobotu 2. března 2024
Hrad Svojanov. 
Autor / zdroj foto: Květa Korbářová

Svojanov

Oblíbené historické sídlo opět otevírá brány. Kromě prohlídek si výletníci v březnu užijí divadlo a oživené prohlídky o Velikonocích. 

Hrad Svojanov už bude mít brány dokořán o víkendech od 2. března, vždy o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin. „Výletníci nepřijdou o komentované prohlídky obou hradních okruhů, tedy hradního paláce, který je stylizovaný do 19. století, do doby posledního soukromého majitele hradu, a středověkých sklepení opředených pověstmi a legendami,“ zve na Svojanov kastelán Miloš Dempír. Otevřený bude samozřejmě také venkovní areál, zahrady, hradby i vyhlídková věž.

O Velikonocích přijede i Záviš s Kunhutou
Letošní Velikonoce jsou už na konci března, tak ani na hradě nenechávají tuto skutečnost bez povšimnutí. Na Velký pátek, tedy na 29.3. odpoledne, je nachystané divadelní představení. S veselou Velikonoční pohádkou ze zahrádky přijede Divadlo Kapsa z Andělské hory. „Děti se dozvědí něco málo o tradičních velikonočních přípravách, zvycích, pranostikách i lidových pověrách, které k Velikonocům patří. A nakonec dojde i na koledování,“ slibují Šárka Klečková a Vlastimil Fischer z Kapsy. Přijeďte se od 16 hodin pobavit s milými divadelníky do domu zbrojnošů i vy.

Na páteční a sobotní večer jsou navíc připravené oživené prohlídky. „Zvolili jsme téma z doby gotické. Tedy z období, kdy na hradě žila královna Kunhuta se Závišem z Falkenštejna,“ upřesňuje Miloš Dempír. Hrané scény zavedou zájemce hlavně do gotických částí hradu, do domu zbrojnošů, sklepení a na hradby. Jedna prohlídka s živým výletem do středověku trvá zhruba půldruhé hodiny.

Ti, kteří chtějí být u toho, by si měli vstupenky určitě zamluvit. V opačném případě přijdou o jedinečný zážitek, při kterém možná bude i trochu mrazit v zádech. Zájemci si místa v prohlídkách mohou objednat na telefonním čísle 461 744 124 nebo na e-mailu info@svojanov.cz. Prohlídky začínají v 17.15 hodin, poté vždy po 45 minutách, tedy v 18.00, 18.45, 19.30, 20.15, 21.00, 21.45 hodin. Kapacita jednotlivých prohlídek je omezená. Jejich obsazenost bude správa hradu aktualizovat na oficiálním hradním facebooku.

Na Svojanově si letos připomínají 800 let od první písemné zmínky o založení hradu. Přijeďte si užít neobyčejné zážitky i vy. Hrad Svojanov má v březnu brány dokořán vždy o víkendech a také o velikonočních svátcích, a to od 10 do 17 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. V roce 2023 si cestu na hrad našlo  56.766 návštěvníků.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Autor / zdroj: Květa Korbářová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.