LITOMYŠL
V soutěži, kterou pravidelně vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, tak zaznamenal první úspěch a míří do celostátního finále. Kostel je státu a město Litomyšl si ho vypůjčilo s cílem vrátit jej s pomocí evropských dotací do života regionu. Celostátní vítěz bude znám koncem března letošního roku.
Soutěž „Památka roku“ vyhlásilo již poněkolikáté Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy – budovy či souboru staveb – které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Soutěž má dvě kategorie – v první kategorii jsou hodnoceny rekonstrukce do 2 milionů Kč bez DPH, v kategorii velkých staveb rekonstrukce nad 2 miliony Kč bez DPH.
Město Litomyšl přihlásilo do kategorie velkých rekonstrukcí obnovu chrámu Nalezení sv. Kříže. Již z mnoha úst zaznělo, že kdyby se v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší nepovedlo nic jiného, navrácení chrámu Nalezení sv. Kříže do života Litomyšle stálo opravdu za to!
„První, krajské, kolo soutěže chrám Nalezení sv. Kříže vyhrál,“ říká s chloubou v hlase místostarosta Litomyšle Michal Kortyš a dodává: “Držme mu palce i dále. Předsednictvo SHS ČMS vybere koncem února tři finalisty. Majitele či provozovatele těchto památek poté pozve na celostátní konferenci sdružení do Žatce, kde bude koncem března letošního roku vyhlášen vítěz. Pro nás je však nejdůležitější, že se rekonstrukce vydařila a chrám je oblíbený a hojně navštěvovaný nejen Litomyšlany, ale i návštěvníky našeho města. V současné době běží veřejná sbírka na navrácení tří zvonů do věže chrámu. Všem dárcům srdečně děkuji – vybráno je již 350 tisíc Kč. Živé zvony jsou srdcem každého chrámu. Věřím, že se nám díky vaší štědrosti podaří rozeznít i srdce našeho piaristického chrámu.“
Připomeňme, že chrám Nalezení sv. Kříže mohl být obnoven pouze díky dotaci z Evropských fondů. Důležitou roli zde sehrála i odvaha města Litomyšl, které si objekt vypůjčilo od státu s cílem rekonstruovat jej a zařadilo ho do velkého projektu Revitalizace zámeckého návrší. Celkové náklady na revitalizaci jsou cca 80 mil. Kč bez DPH. Velkou zásluhu na výsledné podobě má samozřejmě architekt Marek Štěpán.
Chrám Nalezení sv. Kříže je jednou z nejvýznamnějších dominant Litomyšle. Nachází se v těsné blízkosti památky UNESCO. Spolu s piaristickou kolejí a školou tvoří velmi důležitý komplex. Kostel za dobu své historie 4x vyhořel, v roce 1958 byl poprvé oficiálně konstatován jeho havarijní stav a minulý režim nepodnikl žádné zásadní kroky k jeho záchraně - v roce 1968 byl chrám uzavřen. Nepřístupný byl nakonec několik desetiletí a postupně stále více chátral.
Po sametové revoluci byl obnoven plášť kostela, ale na celkovou rekonstrukci chyběly finanční prostředky. Až díky Integrovanému operačnímu programu mohlo být přistoupeno k jeho záchraně. Město Litomyšl na sebe vzalo zodpovědnost i riziko a chrám si od státu zapůjčilo s cílem navrátit ho do života města. To se povedlo na výbornou. Dnes je chrám nejen významným místem pro kontemplaci, ale i prostor pro instalaci výjimečných uměleckých děl, prezentaci skvostů arcidiecézního muzea, konání koncertů či výstav. Důležitá je stálá expozice Andělé na návrší. Nezanedbatelné není ani umístění části dětského programu Litomyšlení s názvem Vzhůru k andělům. Velmi oblíbená je i tzv. Andělská vyhlídka – tedy nově zřízená vyhlídková terasa v prostoru mezivěží, ze které je krásný výhled nejen na zámecký areálu - památku UNESCO.