PARDUBICE
Pardubičtí diváci se o posledním adventním víkendu dočkají jednoho předčasného vánočního dárku, který jim nadělí herci Východočeského divadla. 17. a 18. prosince v komorním prostoru Malé scény ve dvoře uvedou premiéry jedovaté grotesky Maria von Mayenburga Živý obraz.
„Autor hry, narozený v roce 1972, je jedním z nejhranějších německých dramatiků na domácí scéně i v zahraničí. Od roku 1999 je dramaturgem a kmenovým dramatikem berlínského divadla Schaubühne, kde některé své hry i sám režíruje. U nás bylo zatím uvedeno osm jeho her na dvaceti různých scénách, včetně pražského Národního divadla,“ prozrazuje dramaturgyně inscenace Anna Hlaváčková.
Poslední Mayenburgův text, který měl světovou premiéru teprve vloni v Berlíně a českou právě nyní v Pardubicích, nastudoval režisér David Šiktanc, jenž s pardubickým souborem spolupracuje poprvé. Naproti tomu s Mayenburgem se setkává už počtvrté: „Všechny jeho hry, se kterými jsem pracoval, jsou inteligentně napsané a mají v sobě výraznou divadelnost, zajímavé principy používání některých scénických postupů. Vstupuje do nich filmový jazyk – ostrou montáží, zdvojováním figur, překrýváním. Hry mají vždy výraznou rychlost, jsou dynamické, což myslím není úplně obvyklé. A samozřejmě všechny mají zajímavá témata. Bližší mi ale asi byly hry, které psal ze začátku. Byly takové syrovější, zatímco teď jsou více společensky angažované.“
Živý obraz pojednává o Michaelovi a Vilmě, přepracovaném manželském páru, jehož problémy má vyřešit angažmá uklízečky Natalji, jež se postupně stává nepostradatelnou součástí rodiny. Funguje jako trpělivý zpovědník, hromosvod všech konfliktů a zároveň jako vysněná performerka konceptuálního umělce a Vilmina šéfa Serge Haulupy.
Děj se odehrává v dnešním Berlíně, inscenátoři se ho však rozhodli posunout do českých reálií, do Prahy. „Paralely se velmi snadno nabízí a vzhledem k tomu, že jde o hru současnou, vlastně loni napsanou, je zbytečné nepřeložit ji do českých reálií. Například vztah Česko a Slovensko je pro nás rozhodně srozumitelnější, a navíc i palčivější, než východní a západní Německo. Jde opravdu o příběh této chvíle a tohoto prostoru, a ne specificky německý příběh, u něhož by bylo klíčové původní reálie zachovat,“ uvádí režisér David Šiktanc.
Diváci se mohou těšit na Petru Janečkovou, Ladislava Špinera, Janu Ondruškovou, Petra Borovce a hostujícího Ondřeje Krause, studenta posledního ročníku brněnské JAMU. Scénografii navrhla Juliána Kvíčalová, hudbu složil Michal Vejskal. Inscenace nebude vhodná pro diváky do 18 let.