KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum v Ústi nad Orlicí.
Městské muzeum v Ústí nad Orlicí
Městské muzeum v Ústi nad Orlicí. 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum v Ústí nad Orlicí

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí / Ústí nad Orlicí

Ve stálé expozici Městského muzea v Ústí nad Orlicí naleznete výstavu věnovanou dějinám textilní výroby v Ústí nad Orlicí s názvem Textilní Oustí, zrestaurované secesní harmonium, Planičkův interiérový orloj, nebo mechanický papírový betlém. Působivý exteriér a interiér budovy je doplněn vybavenou secesní jídelnou. Atmosféra doby, ve které žil první majitel vily, tak ve vás zanechá hluboký zážitek.

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí Muzeum sídlí v secesní Hernychově vile. Tato majestátní budova byla postavena jako reprezentativní rodinné sídlo podnikatele Floriana Hernycha v letech 1906–1907. Od té doby téměř nezměnila svoji podobu.


Planičkův interiérový orloj
Tento skříňový astronomický orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Více než samotný hodinový stroj však zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.

Na Borech se mohl konečně věnovat své lásce ke strojnictví, proto studoval odbornou literaturu (mechaniku, strojírenství, astronomii a hodinářství) a sestrojil v cele svůj první orloj z lepenky, cívek od nití, kousků látky, jehel apod. Právě tato záliba mu pomohla na svobodu - vězeňská správa ho považovala za blázna, proto byl raději propuštěn (oficiálně za dobré chování).

Textilní oustí
Expozice připomíná ústeckou textilní historii. Vedle nábytku, evokujícího prostředí tkalcovské světnice, je možné spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.

Secesní jídelna
Soubor se skládá z trojúhelníkového příborníku, stříbrníku a rozkládacího jídelního obdélného stolu se šesti židlemi, čalouněnými kůží. Doplňují jej kuřácký stolek, dvě kožená křesla tzv. "klubovky", podlahové hodiny, podstavec na květiny, trojrámeček na fotografie a trojdílná zástěna (paraván) s výšivkou na hedvábí s motivem vodních ptáků a rostlin na vodní hladině.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.