SPORT / Basketbal

Honza Křivi Křivánek po 11 sezónách opouští Folimanku
 
Autor / zdroj foto: Michal Šob

PRAHA / SVITAVY

Folimance i fanouškům USK Praha dobře známý Jan Křivánek, který v hale pod Nuselským mostem odehrál v dresu vysokoškoláků celkem jedenáct sezón, odchází do Svitav, za které bude od nové sezóny nastupovat v Kooperativa NBL.

Křídlo s basketbalovým rodokmenem přišlo do mládežnického programu USK Praha z Jihomoravského basketbalového centra Brno v patnácti letech. Se sovami vyhrál celkem tři juniorské mistrovské tituly. I jeho další sportovní působení v mužích bylo spojeno s USK Praha, kdy navíc naplňoval svůj studijní potenciál vysokoškolským studiem. Od 18 let pravidelně nastupuje v nejvyšší české soutěži KNBL. Klubistovi Křivánkovi se v mužích nejvíce dařilo v sezóně KNBL 17/18, kdy zapisoval v průměru jedenáct bodů a pět doskoků. Svůj nevětší týmový úspěch v mužské kategorii však zaznamenal Křivi letos při zisku stříbrné medaile v Českém poháru.

Nelze nezmínit jeho reprezentační kariéru, kdy nastupoval pravidelně v mládežnických reprezentačních výběrech na ME U18, U20 a později se stal členem několika univerziádních výběrů. Mezi jeho největší reprezentační vrcholy rozhodně patří účast na Mistrovství světa juniorů U19, které se hrálo v roce 2013 v pražské O2 aréně.
Kromě basketbalové kariéry se Honza věnoval velmi úspěšně i studiu. Po absolvování Gymnázia Přípotoční úspěšně vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a připravoval se na svoji budoucí profesní kariéru. Je tak ukázkovým příkladem sportovce, který skloubil studium, vrcholový i reprezentační sport.

Po 11 sezónách tak přichází další životní posun. Svými výkony oslovil Svitavy, kde se s vedením klubu dohodl na působení v nadcházející sezóně.

„Honza patří k silné generaci sov ročníků 1993-1994. Po příchodu do mládežnického programu USK Praha vytvořili silnou a ambiciózní tréninkovou skupinu, v rámci které se měli možnost výrazně profilovat jak na klubové, tak reprezentační úrovni. Ostatně pokud se rozhlédneme po ligových palubovkách mnoho z nich nyní hraje nejvyšší mužskou basketbalovou soutěž a působilo v reprezentačních výběrech. Spolu s Petrem Šafarčíkem (ČEZ Basketball Nymburk), Lukášem Feštrem (BK Olomoucko), Daliborem Faitem (Sluneta Ústí nad Labem), Tomášem Kyzlinkem (italská série A), Danem Truhlářem (Northwest Trappers) a Pavlem Gruntem (BK ARMEX Děčín) dostávali všichni v dresu sov první minuty v nejvyšší mužské soutěži a působili v mládežnických a univerziádních výběrech. Honza byl po celou dobu působení kromě hráče i výraznou lidskou osobností jak na basketbalové palubovce, tak mimo ní. Kromě vrcholového sportu byl příkladným studentem, o čemž svědčí jeho úspěšné působení na VŠE v Praze. Aktuálně Honzovi skončila smlouva a s námi se dohodl, že zkusí ještě další sportovní krok před odchodem do profesní kariéry. My to respektujeme, přejeme mu tuto dobrou nabídku a věříme, že se Honza prosadí i v dresu Turů,“ říká k jeho odchodu manažer Sov Petr Jachan, který byl zároveň trenérem Honzi v mládeži.

„Především si Honzi vážím jako člověka, který v Praze vyrostl v silnou osobnost s ambicemi nejen na basketbalovém hřišti. Děkujeme mu za spolupráci, kdy byl 11 sezón výraznou tváři našeho klubu. Vážíme si jeho klubové oddanosti. Přejeme mu jen to nejlepší nejen v jeho další basketbalové kariéře, ale i v profesním a osobním životě,“ dodává Jachan.

Jak vzpomíná na jedenáctileté působení v klubu sám Křivánek? „Když jsem v roce 2009 odešel z Brna do USK Praha do ojedinělého projektu Future stars, nečekal jsem, že tu strávím 11 let, tedy téměř polovinu mého dosavadního života. Poměrně stereotypní život basketbalové hráče jsem celou dobu prokládal studiem a celých 11 let tak proběhlo ve stejných cyklech - letní příprava, začátek školy, začátek sezony, konec sezony, konec školy, prázdniny a jedeme znovu. Byly tyto všechny dlouhé roky stejné? Ani zdaleka. Folimanka se rekonstruovala, pana Gustu vystřídal Erik, Paža vystřídala Aneta, Habiho vystřídal Mili, Kena vystřídal Miro, Mira vystřídal Chougaz, Chougaze vystřídal Dino, pana Jachana vystřídal… Ne toho nikdo nevystřídal. Ten po celou dobu, co tu jsem, neúnavně od 7 od rána do 1 do noci, 365 dní v roce střeží Folimanku v jeho strategicky umístěném „kanclu“, kde mu málo co a hlavně kdo unikne. Když tak přemýšlím o dalších konstantních věcech, napadá mě už jen Michal Šob a Michal Mareš. Zážitků, vzpomínek a zkušeností, ať už negativních nebo pozitivních, které jsou s USK nenávratně spojené, mám tak strašně moc, že ani nevím, které jmenovat. Každopádně mě všechny zásadním způsobem formovaly a utvářely a to nejen v basketbalové rovině. Mně nepřísluší, abych hodnotil, jestli se toto proběhnuvší formování mé osobnosti podařilo, nebo nikoliv. Nicméně proběhlo a moje cesta s USK momentálně končí. Rád bych zdaleka nejenom všem výše jmenovaným poděkoval a USK popřál hodně štěstí do budoucna.“

Autor / zdroj: Michal Šob

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.