Proč se pobyt na greenu stává pro většinu hráčů golfu závislostí? Kde se bere intenzivní pocit klidu, vyrovnanosti a koncentrace při hře? Na kloub těmto otázkám se snažili přijít britští vědci.
Už na počátku minulého století zkoumal budoucí nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1905 Philipp von Lenard ionizaci plynů v laboratoři. Současní experti výsledky jeho práce aplikovali na přirozené prostředí a zjistili, že v přírodě najdeme jen málo silnějších "výrobců" ionizovaného vzduchu než je právě golfový trávník.
"Golfový trávník je jednou z nejúčinnějších přírodních pomůcek pro potvrzení tzv. Lenardova ionizačního jevu. Pohybem vlhkého vzduchu mezi ostrými hranami trav dochází k srážení a odtrhávání molekul vody a plynu, čímž vzniká intenzivní ionizace vzduchu. Tvoří se téměř výhradně záporně nabité kyslíkovými ionty nazývané též vzdušné vitamíny. A to v hodnotách až padesátkrát vyšších než například v kanceláři či obývacím pokoji," vysvětluje Dr. Sarah Newmanová z univerzity v Cambridgi.
Ionty, které přicházejí dýcháním rychle do krve, svým působením na nervovou soustavu pozitivně ovlivňují psychický stav. Uklidňují, prohlubují koncentraci, zlepšují paměť i koordinaci pohybů. Zároveň vylaďují mozkovou činnost směrem k alfa vlnám, což je mj. oblast relaxace a kreativity.
A jak využít blahodárného účinku zeleného koberce, když golf nehrajeme? V současné době není problém vytvořit si kousek pravého greenu na vlastní zahradě. "Pro úpravu trávníku je nejvhodnější požívat vřetenové sekačky, které dokážou dokonale kopírovat terén a jsou konstruovány speciálně na nízké kosení od šesti milimetrů. Tak dosáhneme toho, že se nestihne vysemenit žádný plevel a trávník je perfektní. Navíc je bezpečný i pro alergiky," vysvětluje Tomáš Šena, zástupce britské firmy, která má téměř devadesátiletou zkušenost s údržbou anglických trávníků a golfových hřišť.