Vědci zabývající se výzkumem genetických příčin vzniku Alzheimerovy nemoci identifikovali pět dalších genů. Informují o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na studii zveřejněnou v neděli v časopise Nature Genetics.
V této až dosud největší studii zkoumala dvě vědecká konsorcia genom 54 000 lidí. Někteří nemocí trpěli, někteří ne.
„Z předchozích studií jsme znali pět genů, které nemoc způsobují, teď jich známe dalších pět. Nyní je třeba zjistit, jak přesně jsou do průběhu nemoci zapojeny,“ řekl Gerard Schellenberg z university v Pensylvánii, jeden z vedoucích pracovníků projektu.
Nové výzkumy umožní vědcům odhalit, u kterých osob se tato komplexní a neléčitelná nemoc může projevit. „Věřím, že odhalíme další. Největším přínosem výzkumu bude přesnější pochopení příčin nemoci. Konečným cílem výzkumu je však vytvořit léky, které by zastavily nebo zmírnily průběh nemoci,“ dodal Schellenberg.
V průběhu nemoci nežádoucí bílkoviny zamořují oblasti mozku a způsobují jeho nevratné poškození. Následkem je pak ztráta paměti, nevyzpytatelné chování a nakonec celková demence končící smrtí.
Nemoc postihuje 13 procent lidí nad šedesát let a až 50 procent lidí nad 85 let. Se stárnoucí světovou populací bude nemoc představovat stále větší zátěž pro zdravotnictví a společnost. Předpokládá se, že v roce 2030 bude nemocí postiženo více než 65 milionů lidí.
Alzheimerovou chorobou trpěla například v únoru zesnulá Annie Girardotová. Důkazem, že nemoc se nevyhýbá ani těm nejbystřejším mozkům, je například slavný spisovatel Terry Pratchett.