VĚDA A TECHNIKA / Počítače a internet

4.12.2009

Odborníci předvedli, jak lze využít hlas při práci s počítačem

PRAHA

Handicapovaní lidé, kteří nemohou při práci s počítačem použít ruce, nevidomí, ale i lékař diktující svoji zprávu, mohou využít programů vyvinutých odborníky na půdě České akademie věd.

"Takový výzkum je pro nás vždy velkou inspirací," řekl Jan Nouza z liberecké Technické univerzity.

Představené programy dokážou zapsat přímo mluvený projev, je samozřejmě možné následně text opravovat a editovat. S pomocí představených aplikací lze hlasem zcela ovládat počítač, stejně jako televizi, hifi věž nebo jiné elektronické zařízení v místnosti propojené s počítačem. "To všechno výrazně usnadňuje život lidem, kteří nejsou schopni používat příliš své končetiny," nastínil využití Nouza.

Společně s Lubošem Zítem ze společnosti Fugasoft pak představili konkrétní úspěchy používání podobných programů. "Dita Horochovská od narození trpí postižením všech čtyř končetin a pohybuje se pouze na invalidním vozíku. Přesto s pomocí programu pro diktování hlasem komunikuje se světem prostřednictvím počítače a dokázala vystudovat střední školu, letos maturovala," uvedl Luboš Zít.

Jiným případem může být Jiří Zeman, který po těžké havárii nedokáže používat své ruce. "S programem nadiktoval svou diplomovou práci na právnické fakultě v Brně o rozsahu 120 stran a dnes program používá při práci na Nejvyšším správním soudě," dodal Nouza.

Automatické převádění mluveného slova do textu se ale využívá i v komerční praxi. Software firmy Newton Media používají soudy, lékařská pracoviště, ale třeba i televize pro automatické titulkování svých pořadů.

Do budoucna se plánuje také automatické diktování textů do chytrých mobilních telefonů.

Hlasové technologie ale pomáhají i nevidomým, tentokrát ovšem v opačném gardu. Programy navržené odborníky z Akademie věd dokážou také číst texty, přečíst text napsaný na speciální klávesnici nebo provést nevidomého menu počítače nebo mobilu. Obzvlášť použití takových technologií v mobilu, kdy se z něj stane dokonalá "tužka a papír," pro velmi rychlé poznámky.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Pardubice porazily České Budějovice i potřetí a mají již osmnáct bodů

Další důležité body do průběžné tabulky baráže o Tipsport extraligu získali před zraky 9185 fanoušků hokejisté Pardubic. Dynamo vyhrálo v ČSOB Pojišťo

Post

Kladno jako první v baráži udolalo neporazitelné Pardubice

Rytíři jako první tým v baráži udolali Pardubice, které na jejich ledě obrali o všechny tři body. Kladno po první části ztrácelo o jednu branku, pak a

Post

Pardubice doma porazily České Budějovice

Po brankách Marka Hovorky v první minutě a trefě Nicholase Schause a dvou zásazích Jordanna Perreta porazily Pardubice České Budějovice, které jen sni

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA