KULTURA / Vánoce

Popis: Betlémář při práci na novém betlému.
Betlémář při práci na novém betlému.
29.11.2018

Pravou vánoční atmosféru v Letohradu navodí nový betlém

LETOHRAD

O první adventní neděli bude na Václavském náměstí v Letohradu při rozsvícení vánočního stromu představen nový dřevěný betlém. Biblický příběh ztvárnil letohradský řezbář Martin Petr.

„Na náměstí býval dlouhá léta hezký betlém od betlémáře Stanislava Vacka. Figury vytvořil z dřevotřískových desek, takže jsme věděli, že životnost pomalu dochází. Obrátili jsme se proto na vedení města, jestli nás podpoří, a vznikla z toho zakázka pro kunčického betlémáře,“ přiblížil ředitel KCL Jaroslav Moravec, kdy se zrodil nápad na zhotovení nového betlému. Zadání bylo podle řezbáře Petra ze začátku poměrně jednoduché: vytvořit konstrukci betléma s chlévem a postavami v životní velikosti. Tomu odpovídá svatý Josef, měří kolem sto šedesáti centimetrů, ostatní sochy jsou o něco menší. Nakonec se ukázalo, že tvorba byla o něco náročnější, než se z počátku zdálo.

Výrobě betlému předcházela dlouhá vyjednávání o podobě stavby, počtu figur a jejich stylu, jichž se účastnil za město místostarosta Jiří Chalupník. „Vymysleli jsme nakonec variantu betléma se vším všudy, tedy i s chlévem a osvětlením. Řešení je sice náročnější na realizaci, uskladnění a další manipulaci, ale určitě se stane dominantou náměstí a bude dobře vidět i ze silnice,“ je přesvědčený ředitel Moravec.

Než se řezbář pustil do vyřezávání soch, snažil se představu „hodit na papír“, ale pro zadavatele byly skici komplikovanější pro představivost. „Některé věci prostě nevymyslíte hned na místě. Dílo vzniká postupně a za běhu se dolaďují drobnosti, protože nikdy to nenaplánujete do detailu. Další nápady přicházejí při tvorbě,“ ohlédl se za rokem intenzivní práce Martin Petr. Nejprve se pustil do Ježíška, pak následovaly postavy Josefa, Marie, osla, volka a tří králů.

Na celou stavbu padlo devět topolů, jejichž skácení v Šedivské ulici doporučili dendrologové. „Vybíral jsem ty největší kusy, aby řasení na pláštích postav vypadalo pohledově dobře,“ uvedl řezbář. Také podezdívka salaše včetně pilířů, které ohraničují prostor betléma, se jeví jako kamenná. Základem je opět opracované dřevo z topolu, nejvhodnějšího materiálu pro danou zakázku, neboť je lehčí na manipulaci, dobře se opracovává a nepraská jako třeba lípa. I tak se dá odhadovat, že jedna socha váží v průměru okolo metráku.

Nový betlém na náměstí má na šířku 2,5 metru, na délku 3,6 a vysoký je 3,2 metru. Betlém zabere plochu 40 metrů.

Autor / zdroj: Magdalena Navrátilová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Jedinečná akrobacie vrtulníku na Aviatické pouti 2019

Mezi vrcholy programu správného leteckého dne vždy patří letecká akrobacie. Může se jednat o sólovou nebo skupinovou akrobacii a obě tyto kategorie js

Post

Východočeské divadlo zve na premiéru komedie z divadelního zákulisí

Jako předposlední premiéru stávající sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice hru Divadelní komedie finského, švédsky píšícího dramatika Bengta Ahl

Post

Pardubice porazily České Budějovice i potřetí a mají již osmnáct bodů

Další důležité body do průběžné tabulky baráže o Tipsport extraligu získali před zraky 9185 fanoušků hokejisté Pardubic. Dynamo vyhrálo v ČSOB Pojišťo

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA