KULTURA / Knihy

Popis:
16.4.2020

Univerzita Pardubice vydala knihu Sochy a města, která mapuje poválečné umění na Moravě

PARDUBICE

Reprezentativní publikaci Sochy a města, která představuje poválečné umění ve veřejném prostoru, vydala nově Univerzita Pardubice. Kniha vychází z evropsky unikátní databáze, kterou čtyři roky vytvářeli odborníci z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice s kolegy z VŠCHT Praha.

Kniha Sochy a města s podtitulem Morava představuje umění socialistického období (mezi lety 1945 – 1989) v prostoru měst i venkovských lokalit na 400 stranách a ve více než 600 fotografiích. „V socialistickém Československu vzniklo více než 30 tisíc uměleckých děl. Veřejný prostor zdobily nejen pomníky s ideologickým obsahem, ale také výtvarně kvalitní díla s nekonfliktními náměty. Rozhodli jsme se publikovat především existující díla, která jsme doplnili několika významnými už zaniklými realizacemi z pěti moravských krajů,“ uvedla Mgr. Vladislava Říhová, Ph.D. z Katedry humanitních věd Fakulty restaurování Univerzity Pardubice a upozornila i na jednu zajímavost: „V knize je možné najít například Fontánu československého lázeňství, která byla původně vystavena v českém pavilonu na celosvětové výstavě EXPO v roce 1958.“

V úvodu publikace čtenář najde obecněji zaměřené studie o tehdejším fungování systému zakázek, politické kontrole umělecké tvorby, a také o současné ochraně poválečného umění a uměleckých centrech v regionech. Katalog s barevnými fotografiemi pak obsahuje celkem 505 realizací. Mezi nimi jsou nejen pomníky či sochy, ale i reliéfy, mozaiky, sgrafita, grafické prvky.

„Umělecká díla socialistického období jsou dnes často v dezolátním stavu a zanikají při přestavbách. V rámci výzkumu jsme vyhledávali díla v terénu, autorsky je určovali, datovali a hodnotili poškození. Autory mnohých jsou oceňovaní výtvarníci, jako byli Karel Malich, Zdeněk Palcr, Čestmír Janošek nebo Eva Kmentová,“ uvedla PhDr. Zuzana Křenková, Ph.D. z Ústavu chemické technologie restaurování památek VŠCHT Praha. 

Kniha vychází v nákladu 500 kusů a je výsledkem topografické části projektu České umění 50. – 80. let ve veřejném prostoru, evidence, průzkumy a restaurování, který podpořilo Ministerstvo kultury v rámci programu NAKI. Na něm v letech 2016–2019 spolupracovaly Univerzita Pardubice a VŠCHT Praha. Publikace navazuje na údaje databáze poválečného umění ve veřejném prostoru Sochy a města, která sleduje území celé České republiky a je veřejně přístupná od loňského roku. Zájemci ji najdou na webové adrese sochyamesta.cz.

Editorsky se na publikaci podílely Vladislava Říhová, Michaela Čadilová (Fakulta restaurování Univerzity Pardubice) a Zuzana Křenková (VŠCHT Praha). Autory odborných textů jsou mimo ně také Alena Binarová (Regionální muzeum v Litomyšli), Jana Kořínková (FAVU VUT Brno), Jakub Ivánek (Ostravská univerzita) a Jan Jeništa (Univerzita Palackého Olomouc).

Koupit knihu lze např. i v e-shopu Univerzity Pardubice.

Autor / zdroj: Martina Macková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Pardubice budou hledat firmu, která opraví letní stadion

Pardubice mohou po posledním jednání rady vypsat zadávací řízení, jehož prostřednictvím budou hledat firmu, která by se ujala revitalizace letního sta

Post

Honza Křivi Křivánek po 11 sezónách opouští Folimanku

Folimance i fanouškům USK Praha dobře známý Jan Křivánek, který v hale pod Nuselským mostem odehrál v dresu vysokoškoláků celkem jedenáct sezón, odchá

Post

Chrudimská pouť má šanci se v létě konat

Pořadatelé tradičního Chrudimského Silvestra se snaží zachránit Chrudimskou pouť 2020.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě